Posten som direktør med internationalt HR-ledelsesansvar i en organisation med 13.000 søfarende som kun 32-årig kan sikkert give mange sved på panden. Men ikke Julie Odefey. At tage ansvaret på sig har aldrig været en byrde, men tværtimod et privilegie. Det giver hende nemlig mulighed for at stille sin store nysgerrighed og appetit på udvikling. 

Skrevet af Anne Lindskov Hededal, Content & Campaign manager, AS3 Transition

Det er sjældent at møde en leder, der i så ung en alder har så stort et ledelsesansvar og så reflekteret et forhold til det. Det gør mig nysgerrig på, hvad der har formet og inspireret Julie Odefey. Og ikke mindst, hvad der gør hende så afklaret.

Det er ikke blot mig, der er nysgerrig. Nysgerrigheden møder Julie ofte blandt sine medarbejdere og kolleger i A.P. Møller Maersk, hvor hun har haft sin daglige gang, siden hun som 25-årig færdiggjorde sin kandidatuddannelse i psykologi.

Læs mere