Hos DANSK HR vil vi gøre vores bedste for at understøtte vores medlemmer i den svære situation, vi står i på grund af CoVid-19. Derfor har vi sat nogle særlige tiltag i gang, som du som medlem kan benytte dig af under krisen.

LIVE med DANSK HR: Dagens HR-håndsrækning i en krisetid

Vi er i en hel særlig situation i øjeblikket, og vi har brug for hinanden. Vi vil gerne hos DANSK HR give dig mulighed for, at du kan være online med os hver dag, men vi vil også gerne skabe et forum, hvor du kan komme i dialog med dine HR-kollegaer. Vi laver derfor et digitalt ”netværksforum”, hvor vi sætter fokus på aktuelle HR-emner relateret til Coronasituationen. Her kan du møde op til 100 af dine kollegaer. 
Det er hver dag kl. 11.00 – 11.30.

Læs mere, se temaerne og find mødelinket her

LIVE-chat med juristen

Spørg og få svar på dine ansættelsesretlige spørgsmål

Vi vil udover de daglige digitale netværksmøder også ugentligt afholde et digitalt netværksmøde under titlen: ”LIVE-chat med juristen”, hvor vores jurist og COO Mette Nørlem, vil sidde klar til dialogen. 

Se kommende LIVE-chats og find adgangslinket her

Udvidet telefontid for gratis juridisk rådgivning

I de kommende uger udvider vores juridiske rådgivning, så du kan få fat i os det meste af dagen. Telefontid:

Mandag til torsdag kl. 8.30 – 10.00:
Ring til Tina Halkiær Olesen på 28 97 74 11

Mandag til torsdag kl. 10.00 – 15.00:
Ring Mette Nørlem på 26 25 99 22

Du kan også stadig skrive på jura@danskhr.dk

Mere målrettet kommunikation

Vi øger også den digitale kommunikation til alle medlemmer med HR-viden, værktøjer og nyheder, som alle vil være praktisk orienteret og understøtte det arbejde HR står overfor i denne kritiske Coronasituation.  

Det vil sige, at du den kommende periode vil opleve at få flere mails fra os end normalt – dette er udelukkende for at understøtte dig i denne tid.

Samarbejde med internationale HR- og ledelsesorienteret webinarer 

DANSK HR har indgået et samarbejde med den internationale Business School Hult Ashridge Executive Education. Der vil over de næste otte uger være mange gratis relevante webinarer, som tager indgangspunkt i en webinarserie med temaet: Leading in Times of Uncertainty.
Læs om webinarene og tilmeld dig her

Kilde Dansk HR